Преди 50 години, в бр. 9 на сп. „Родопи“ е публикувана статия, посветена на събора „Рожен’72“. Той се провежда на 12 и 13 авг. 1972 г. В статията пише:
…„За жителите на Смолянски окръг първите дни на месец август минават в припрени приготовления, каквито обикновено биват дните, предшестващи голям празник. И наистина, по традиция още от далечни времена Роженският събор е тържество, скъпо за всеки родопчанин и тези, които в случая падат нещо като домакини, са в трескава подготовка за него.“… „И тази година Рожен събра хората не само от четирите краища на окръга, но и от четирите краища на страната. Сто хиляди съборяни!“… „В слънчевия, сякаш по поръчка, неделен ден на 13 август потокът от хора и коли не преставаше. В празничната атмосфера всеки бързаше да си осигури удобно място с добра видимост към естрадите.
Началото на събора беше още една среща с многовековната българска традиция и с естетическата култура на родопското население – ревюто на традиционното българско облекло в Средните Родопи“ … „Последвалият тържествен концерт с участието на 3500 певци и 300(този път не сто, а цели триста) гайдарджии бе възхвала на планината, допир с миналото ѝ, преклонение пред нейната неповторимост.“
Статия и снимка:
Рожен’72. // Родопи, 1972, № 9, с. 4-6.
Пред 100 години на 28 авг. 1922 г. в Чепеларе тържествено е осветена електрическа централа. Селището, което спада към Станимашка околия и се
намира в централна Родопа, е първото в България, което по кооперативен начин е успяло да се снабди с електрическа сила. Централата е последна дума на техническата
наука и изкуство. Степента на енергия е 90 конски сили, които могат напълно да задоволят нуждите за осветление и индустриални цели. Целта е постигната за три години
с упорита работа на чепеларци и ръководителите на Кооперативно дружество „Водопад“.
В статията пише: „Откриването на централата се извърши от министъра на земеделието и държавните имоти г. Ал. Обов в присъствието на началника на водите от същото министерство г. инженер Абаджиев, директора на електротехническото дружество „Светлина“ в София г. инженер Т. Белковски и цялото гражданство. Тая важна придобивка в благоустройството на това хубаво и заможно родопско селище е от грамадно значение за бъдещето на Чепеларе. То ще даде силен тласък в усилията да се осигурят лесни и доходни начини за препитание и живот.“
Статия:
Електрическо осветление в Чепеларе. // Родопа, 1922, № 8, с. 5-6.
Cнимка: Чернев, Никола. Кооперативно дружество "Водопад" и електрификацията на Чепеларе / Никола Чернев . - Чепеларе : Зеа Принт, 2012, с. 44.